Organik Zeytin Yetiştiriciliği

organik zeytin

Organik Zeytin Yetiştiriciliği

Organik zeytin üretimi yapmaya karar veren üretici herşeyden önce organik tarım usulü ve esaslarını iyi bir şekilde öğrenmelidir. Ayrıca alınacak ürünlerin organik zeytin statüsü kapsamında satılabilmesi için ‘organik ürün‘ ve ‘organik zeytin‘ sertifikası alınması şarttır.

Kontrol ve sertifikasyon işlemleri küçük alanlarda organik zeytincilik yapmak isteyen üreticiler için, hayli masraflı olabilmektedir. Bu yüzden bir firmanın projesine katılarak organik tarımın bu kolunu yapmakta yarar olabilir. Ama unutulmaması gereken nokta, firma ile üretici arasında bir sözleşme yapılacağı, bu sözleşme hükümlerinin de üreticinin menfaatine olması gerekliliğidir.

Sertifika alan bir kuruluşun ürünleri hemen organik olarak nitelenemez.  Geçiş süresi 3 yıldır. Yine Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunun isteğiyle bu süre uzatılıp, kısaltılabilir. Bu süreçteki zeytinler ‘Organik Tarım Geçiş Ürünüdür‘ şeklinde etiketlenip, pazarlanabilir. Organik olarak değerlendirilip, satılamaz.

Yabancı ot ve zararlılarından korumak için örtü bitkisi ve saman gibi bitkisel etkenler kullanılabilir.Yine hastalıklardan korumak için budama, derin dikmeme gibi önlemler alınabilir. Ayrıca faydalı böcekler, zararlılarla mücadelede kullanılabilir.

Don olayının görüldüğü iç bölgelerde yetiştirilmeyen zeytin, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimini sevmektedir. En çok üretimi Ege bölgesinde yapılmaktadır. Özellikle Edremit-Aydın ve Bursa-Gemlik bölgeleri önemli zeytin yetiştiriciliği merkezleridir. Ayrıca Hatay, Gaziantep ve Doğu Karadeniz kış ılıklığından dolayı zeytin üretimine elverişli bölgelerdir.

Bir önceki yazımız olan Organik Süt Nedir? başlıklı makalemizde organik süt, organik süt üretimi ve organik ürün hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın