Organik Tarımda Gübre Kullanımı

Organik Tarımda Gübre Kullanımı

Organik Tarımda Gübre Kullanımı

Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan mineral maddeleri içerisinde bulunduran, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzenlemeye yardımcı olan bitki, fosil ve hayvan atıklarından doğal olarak üretilen gübrelere organik gübre (ekolojik)  ismi verilmektedir.

Peki neden organik gübre tercih edilmeli?

Yapılan pek çok araştırmalar gösteriyor ki üretilen ürünlerin çoğunda kimyasal gübre kullanılmakta ( özellikle azotlu gübreler ) ve üretilen ürünlerin içerisinde yoğun miktarda nitrat çıkması sebebiyle tüketilen besinlerin kanser gibi öldürücü hastalıklara varana kadar birçok hastalığa sebebiyet verdiği saptanmıştır. Bu sebeple ülkelerin çoğu sağlığı bozması sebebiyle çözümü kimyasal gübreleri yasaklamakta bulmuştur.

Ayrıca kullanılan kimyasal gübreler meyvelerde istenilmeyen beneklilik ve kurtları engelleyebilmektedir.

Fakat bu yararının yanında doğada bulunan diğer bitki, böcek ve kuşlara zarar vererek doğal dengenin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir.

İşte böyle zararlı durumlardan kurtulabilmek, bitkilerin daha verimli ve sağlıklı olarak kullanabilmelerini sağlamak için organik gübreler kullanılmaktadır. Ayrıca ekolojik gübreler bünyesinde bulundurduğu mineral maddeler sayesinde toprağa direnç de sağlayabilmektedir. Organik tarım uygulamaları ile, organik gübreler sayesinde sadece insanların sağlığı değil doğal çevreyi ve dolayısıyla üzerinde bulunduğumuz evrenin de korunması çok kolay bir hale gelmektedir.

Toprak Hayattır ..

Bir önceki yazımız olan Organik Elma Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde organik elma, organik elma yetiştiriciliği ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın