Organik Tarım Ülkemizde Nerelerde Yapılır?

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz hap ile beslenme gelecekte gerçekten yaşanacağa benziyor. Robotlaşan dünyada beslenmenin önemini yitireceği, yaşamı idame ettirecek ölçüde gıda alınacağı konuşuluyor. Bilim insan oğlunun başına bunları getirecekse, gelecek kuşaklar için önlem almak hepimizin bu güzel dünyaya olan borcudur. Sağlıklı beslenmek için organik tarım ülkemizde nerelerde yapılır bilmek, sağlıklı gıdalar üretmek ve paylaşmak, bu uygulamayı yaygınlaştırmak gerekir.

Kimyasal süreçlere girmeden, kimyasal maddeler, dengeleyiciler ve güçlendiriciler kullanmadan yapılan her üretimin organik tarım kapsamında olduğunu unutmamak gerekir. Köy ürünleri adı verdiğimiz tüm gıdalar organik olarak yetiştirilse ve sera ürünlerinden saha sağlıklı olsa da; ne yazık ki artık köylülerimiz de bilinçsiz bir ilaçlama ve gübreleme metodu benimsemeye başlamıştır.

Organik tarım ülkemizde nerelerde yapılır biliyor musunuz?

Türkiye'de organik tarım
organik tarım ülkemizde nerelerde yapılır

Organik tarım konusunda en kapsamlı bilgilendirmelerden birini yapan organiktarım.info ailesi olarak sizleri daima en doğru ve güncel bilgilerle donatacağımızı bilmelisiniz.

Son zamanlarda TohumBank girişimiyle organik tarımın yaygınlaştırılması amaçlanmış olup, halen ülkemizin dört bir köşesinde köylülerimizin desteği ile organik ürünler yetiştirilmektedir.

Organik tarım ülkemizde nerelerde yapılır bilmek istiyorsanız;

 • Konya; organik havuç, kiraz, vişne ve çilek
 • Hatay; organik zeytin, kekik
 • Adana; organik nar
 • Antalya; ada çayı
 • Çanakkale; armut
 • Niğde; elma
 • Bursa; kiraz
 • Afyon; erik
 • Rize; çay, fındık
 • Gaziantep; fıstık
 • Malatya; kayısı

Bu ürünlerin en doğal yetiştirildiği bölgeler bu bölgelerdir. Aslında cennet ülkemiz organik tarım için çok elverişli birkaç ülkeden biridir. Bulunduğumuz coğrafya itibariyle, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yılda 3 ürün alma olanağı vardır. Bu yüzden gerçekçi bir tarım politikası ve ithal ürün yasağı ile bu gelişim çok hızlı şekilde sağlanabilir.

Organik yetiştirilen ürünler bazı manavlarda sergilense de devletimizin bunu bir politika haline dönüştürerek yaygınlaştırması, önce iç tüketime yönelik üretim yaptırması, ardından ithalata dönük çalışılması muazzam şekilde önemlidir. Kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri iken; son zamanlarda iç piyasada üretilebilmesine rağmen dışarıdan ithal edilen ürünlerin olması ne yazık ki ülkemizi gelecekte zor durumda bırakabilir.

Olası bir savaş halinde teknolojik olarak gelişmiş olmak tabi ki önemlidir. Ancak orduyu ve halkı doyuracak besin olmazsa ülkenin daha da zor durumda kalacağı tahmin edilebilir. Bu yüzden tarım politikalarını oluştururken en kalitelisini ihraç edip, 2. veya 3. kalite ürünleri halkımıza sunmak değer kaybı yaşatır.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarım İlkeleri başlıklı makalemizde organik tarım, Organik Tarım İlkeleri ve Organik Tarım Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın