Organik Tarım Nedir ?

Organik Tarım Nedir

Organik Tarım Nedir ?

Organik tarım nedir sorusunu sağlıklı yaşam tarzıdır diye tanımlamak hiç de yanlış olmayacaktır. Gücüne güzelliğine hayran olduğumuz doğamıza, tabiatımıza da saygıdır. Aslında; onu koruyarak, kendimiz için bir şeyler yaparken bize hep sadakatle bağlı olan doğamıza da zarar vermeden ihtiyaçlarımızı karşılamaktır.

Üstelik sadece insan sağlığı da değil söz konusu olan.Çevre, bitki ve hayvan sağlığı da, kısacası içinde yaşadığımız dünyanın tüm değerleridir korunan.

Fazla ürün elde etme anlayışıyla ikinci plana itilen insan sağlığı,çevre,doğa ve yenilenemeyen kaynakların alarm vermesiyle önemsenmeye başlanmış, durumun vehametini fark eden insanlık tarafından organik tarım uygulaması ön plana çıkmıştır.

Bu uygulamaya dünyamızı ve tüm canlıları kurtaracak olan uygulama olarak bakılabilir.

Organik Tarımın Temel İlkeleri

  • Doğal çevre ile uyumlu,ona zararsız üretim
  • Çiftlik veya yerel kaynakların kullanımına dayanan yeterli kapalı sistemin oluşturulması
  • Fazla ürün anlayışı yerine tüm üretim sürecinin kontrollü olarak yapılması ve ürünün sertifikalandırılması olarak sıralanabilir.

Burada önemli olan organik tarım yapılacak bölgenin işlek anayollardan,ağır sanayi tesislerinden kısacası zararlı dışsallıkla olumsuz etkileyecek tüm etkenlerden uzak olması gerekliliğidir.

Ayrıca doğaya,toprağa ve sağlığa zararlı olmayan ilaç uygulamalarının yapılması mümkündür.Gerekli koşulları sağlayan bir çiftçi, denetçi firmanın da uygun görmesiyle sertifikasını alabilir.

Günümüzde kullandıkları besinlerde kimyasal istemeyen birçok insan bunları organik tarım yapan yerlerden alabilecekleri gibi kendileri de yetiştirme yoluna gidebiliyorlar.Çünkü organik beslenme doğal,sağlıklı ve çevreye zararsız yaşamak isteyenler için artık bir yaşam tarzı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Dünyada Organik Tarım başlıklı makalemizde dünyada organik tarım ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın