Organik Tarım Faaliyetleri

Organik Tarım Faaliyetleri

Organik Tarım Faaliyetleri

Organik tarım, doğanın efendisi olup ona hükmetmek değil, onunla ortaklık kurabilme sanatıdır. Burada ana amaç; bitkilerin, hayvanların, insanların ve toprağın sağlığını ve verimliliğini koruyup onun devamlılığını sağlamaktır.

 denince hem bitkisel hem hayvansal üretim anlaşılmalıdır. Hayvansal ürünleri (et, süt, bal, yumurta vs) organik olarak elde etmek için; büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarının kontrollü olarak tamamen doğal yemlerle beslemek ve hastalık durumlarında ilaç vermekten kaçınmak şu an için bilinen  kavramına göre yeterlidir.

Bitkisel üretimde ise yeryüzünde yetişen ve tarımı yapılan her türlü bitki organik tarımda kullanılabilir. Bu ürünlerin üretimi yetiştiği bölgeye göre değişmekle birlikte, ülkemizde Ege Bölgesi başta olmak üzere Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olarak yapılmaktadır.

Türkiye’de organik ürünler, tahıllar, kurutulmuş meyveler, taze ve işlenmiş sebze ve meyveler, baklagiller, fındık, baharatlar, aromatik bitkiler, çay ve bitkisel çaylar, yumurta, endüstri bitkileri ve çeşitli işlenmiş ürünlerden oluşmaktadır. İşlenmiş ürünlerin bazıları; zeytinyağı, bal, süt, dondurulmuş sebze ve meyveler ile konsantre meyve sularıdır.

Ülkemizde ilk organik tarım faaliyetleri bundan 20 yıl kadar önce bazı Avrupa ülkelerinden gelen talepler doğrultusunda Ege Bölgemizde kuru incir ve kuru üzüm üretimiyle başlamış, son 10 yıllık çerçevede ise daha da genişleyerek ülkemiz çapında yaygınlaşmıştır.

Bugün, dünyanın pek çok ülkesi Organik Tarım Faaliyetlerini benimsenmiş ve tarımsal üretim sistemlerinde önemli yerlere sahip olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarımın Şartları başlıklı makalemizde organik tarım ve organik tarımın şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın