Organik Tahıl Tarımı Nasıl Yapılır ?

organik tahıl

Organik Tahıl Tarımı Nasıl Yapılır ?

Kültür bitkileri arasında kullanım alanlarının ve üretiminin genişliği bakımından tahıllar dünyada ve Türkiye’de ilk sırayı almaktadırlar. İnsan beslenmesinde çok önemli bir yere sahip olması da, üretim miktarlarının yüksek olmasında etken sayılabilir.

Ayrıca çok fazla çeşitlilik göstermeleri ve adaptasyon yeteneklerinin de yüksek olması nedeniyle tarımdaki yeri büyüktür.

Bu kadar önemli olan bu besin kaynağının organik olarak tüketilmek istenmesi de çok normaldir. İklim isteklerine göre sıcak iklim tahılları ve serin iklim tahılları olarak sınıflandırılırlar. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf serin iklim tahıllarını oluştururken, mısır, çeltik ve darılar da sıcak iklim tahıllarına örnek gösterilebilen bitkilerdir.

Türkiye’de organik tahıl tarımı ağırlıklı olarak Doğu Anadolu Bölgesinde yapılmakla birlikte, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgesi de bu tarımın önemli merkezlerindendir.

Organik tarım usullerine göre yapılan tahıl tarımında, buğday en çok Ağrı ilimizde yetiştirilmektedir. Onu Mardin,Erzurum ve Hatay izlemektedir. Arpa üretimi en çok Kars’ta yapılmakla birlikte, Ağrı, Erzurum ve Afyon da önemli merkezlerdir. Mısır; başta Gümüşhane olmak üzere; İzmir, Mardin ve Aydın illerimizde yetiştirilmektedir. Çavdar; Erzurum, Erzincan ve Bayburt’ta bayrağı eline almışken, yulaf için bu merkezler Kars, Çanakkale ve Karaman’dır. Son olarak yine önemli tahıllarımızdan çeltiğin merkezleri olarak Samsun ve Artvin belirtilebilir.

Ülkemiz organik tahıl tarımı için çok uygun topraklara sahiptir. Hiç şüphesiz ki insan sağlığının öneminin gitgide daha fazla anlaşıldığı günümüz toplumları, tamamen organik tarıma geçişi kaçınılmaz bir son olarak görecek ve uygulayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Hayvancılık başlıklı makalemizde organik hayvancılığın faydaları, organik hayvancılık ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın