Organik Süt Nedir?

organik süt

Organik Süt Nedir?

Tamamı ile doğal olarak üretilen yemlerle beslenen; yedikleri yemlerin içerisinde yapay hiçbir katkı maddesi bulunmayan, tarım ilaçları kullanılmadan üretilen yemlerle beslenme gereksinimini karşılayan hayvanlardan elde edilen süte ‘’organik süt’’ ismi verilmektedir.

Süt gerek üretim aşaması gerekse yapısı sebebiyle içerisinde birçok patojen mikroorganizmaları barındırmaktadır. Bu sebeple üretiminde yapılacak kontrollerin çok dikkatli gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu denetimler sadece fabrika ya da işletmelerde başlamadan, inekten sütün sağıldığı andan itibaren kontrollerin başlaması gerekmektedir. İşte tam bu noktada karşımıza organik süt üretimi çıkmaktadır.

Üretiminde yapılması gereken kontrollerin tamamı çok düzenli ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Organik süt tam manasıyla güvenilir bir ürün olarak evimize girmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin üretiminde firmalar gerek raf ömrünü uzatmak gerekse bu tür ürünlerde bozulmalara sebebiyet verecek durumların önlenmesi için kimyasal maddeler kullanmaktadırlar. Kullanılan bu kimyasal maddeler de insan sağlığı üzerinde zaman geçtikçe olumsuz etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Ancak tamamen organik yemlerle beslenen, genetiği değiştirilmemiş ve beslenmesinde kesinlikle kimyasal katkılı yem yemeyen ineklerden elde edilen sütler sayesinde insanlar daha sağlıklı bir yaşam sürebilme şansına sahip olmaktadırlar. Organik süt üretiminde yalnızca ambalajlama paketleme aşamalarında kimyasal kullanımına izin verilmiştir.

Ancak bu durumda düzenlenen yasalara uygun yapıldığı için insan sağlığını bozmaya yönelik hiçbir sorun teşkil etmemektedir.  Fiyatları normal ürünlere göre nispeten pahalı dahi olsa insanlar günümüzde artık tamamen sağlıklarını düşündükleri için bu tür organik ürünlerin tüketimi son derece hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Organik Tahıl Tarımı Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde organik tahıl tarımı ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın