Organik Pamuk Yetiştiriciliği

organik pamuk

Organik Pamuk Yetiştiriciliği

Üretiminde en fazla kimyasal ilaç kullanılan bitki malesef pamuktur. Üstelikte dünyada insektisit üretiminin %16′sı pamuk üretimi için kullanılmaktadır.

Kullanılan bu kimyasalların çoğu sinir sistemimize zarar veren, çeşitli hastalıklara sebep olan ve kanserojen özellikleri olan maddelerdir. Bu maddeler pamuk liflerine yerleştikleri gibi yıkamayla da kaybolmaz. Dolayısıyla cildimiz tarafından kolayca emilir. İnsan sağlığına zararı had safhadadır.

Bütün bu olumsuzluklar yüzünden pamuğun, organik tarım usülüne uygun olarak yetiştirilmesi neredeyse bir zorunluluk halini almıştır. Çünkü konvansiyonel üretimle elde edilen pamuğun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin oldukça fazla olmasının farkına varan dünya tekstil devleri ve önemli markalar, organik pamuğa hızlı bir yöneliş gerçekleştirmişlerdir. Organik tarımla elde edilen ürünlerin çoğunda olduğu gibi, organik pamuk üretiminde de ülkemiz, dünya pazarında adını ilk sıralara yerleştirmeyi başarmıştır.

Türkiye’de organik pamuk üretiminin en yoğun olduğu yerler; Aydın, Antakya, Şanlıurfa, İzmir, Balıkesir, Muğla, Manisa olup özellikler Harran ovası ve Ege bölgesinde yaygın olarak üretilmektedir.

Her yıl artan sayıdaki tüketici özellikle çocuk ve bebek eşyaları ve kişisel bakım ürünleri doğallığı için organik pamuk pazarına yönelmektedir.

Hasat dönemi pamuğun doğal toplama zamanı geldiğinde yapılır. Toplama işlemi sadece elle 2-3 seferde bitirilir. Yine konvansiyonel tarımla elde edilen pamuktan ayrı şekilde toplanır ve muhafaza edilir. Elde edilen ürünler en yakın çırçır fabrikalarında temizlenerek işlenir. Güncelik hayatta kullanıma uygun hale getirilerek tekstil firmalarına dağıtımı yapılır.

Bir önceki yazımız olan Organik Domates Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde organik domates ve Organik Domates Yetiştiriciliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın