Organik Mantar Üretimi

Organik Mantar Üretimi

Organik Mantar Üretimi

Mantarları doğada yaygın bir şekilde bulmak ve tüketmek günümüz koşullarında pek fazla mümkün olmamaktadır. Doğada az miktarda bulunması sağlansa dahi çevremizin çok temiz olmaması, hava kirliliği, fabrika atıklarından toprağa geçen kimyasal maddelerin bulunması sebebiyle doğal olarak yetişen mantarlar bazı hastalıklara ve insan sağlığının bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple tüm ülkelerde özel koşullar altında yetiştirilen mantarlar daha çok rağbet görmektedir.

Mantar üretiminde kullanılacak besi yerleri çok önem taşımaktadır. Ayrıca kullanılan materyallerin de tamamen doğal olması tüketici sağlığı açısından önem taşımaktadır. Üretim esnasında pastörizasyon işlemi uygulanırken ilaçların kullanılması yerine bu işlemin buhar ile yapılması sağlanarak kimyasaldan uzak durulmuş olur. Yine aynı şekilde hastalıklarla ve zararlılarla mücadele edilirken kimyasal ilaç kullanımı yerine temizlik ve hijyen kurallarına uyulması, steril havalandırma yapılması ve havalandırma esnasında hava perdeleri kullanılması mantar üretiminin  koşullarda yapılmasını sağlar ve bu sayede üretilen mantarlar tüketici sağlığı açısından hiçbir tehdit oluşturucu unsuru içerisinde barındırmamış olur. Bu sayede ülkemizde ve dış pazarda ‘’ Ürün Sertifikalı’’ ürünler üretilmesi sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Organik Ekmek başlıklı makalemizde organik ekmek ve organik ürün hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın