Organik Hayvancılık

organik hayvancılık

Organik Hayvancılık

Organik tarım yasası kuralları içerisinde, Tarım Bakanlığının yetkilendirdiği Kontrol ve Sertifika kuruluşunun kontrolünde barınak, bakım, hayvan besleme kurallarına uyarak yapılan hayvancılığa organik hayvancılık denilmektedir.

Geleneksel hayvancılıktan en önemli farkı; hayvanların devamlı kontrol ve kayıt altında olmasıdır. Hayvanların yedikleri yemlerin kimyasal gübre ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmiş olması esastır. Ayrıca geleneksel hayvancılıktaki gibi ahır sistemi, organik hayvancılık için yanlış bir sistemdir. Oradaki gübre birikintileri bakteri ve mikrop oluşumuna neden olur. Hastalıklı hayvanlarla birlikte otladığı için de hastalıklara kolayca yakalanabilmektedir. Bu yüzden ahır ve yem temizliği şarttır. Bu sistemin temel kurallarından biri de hayvan refahıdır. Gereken ilgi gösterilmeli, bakımları ihmal edilmemelidir.

Organik tarımdan pekte farklı olmayan organik hayvancılığa başlarken, hayvanların sağlıklı olması için brucella ve tüberküloz testleri yapılmalıdır. Kontrol ve Sertifika kuruluşunun bilgisi olmadan hayvana iğne-aşı yapılamaz, ilaç verilemez.

Organik Hayvancılığın Faydaları

  • İnsan sağlığı bakımından önemlidir.
  • Hayvan sağlığı ve refahı bakımından önemlidir.
  • Organik hayvansal ve bitkisel üretimle, hastalıklardan arınmış, sağlıklı insan ve hayvan gıdası üretilmektedir.
  • Kirlilik önlenmektedir.Atıklar kendi içlerinde değerlendirilir(Hayvan dışkısının organik tarımda doğal gübre olarak kullanılması gibi).
  • Hastalandıklarında antibiyotik tedavisi uygulanan ve yine antibiyotik karışımlı yemlerle beslenan hayvanlarda, antibiyotiğe dirençli bakteriler oluşup, bu bakteriler beslenme zincirinde insanlara da geçip bir tehlike oluşturabilmektedir.Organik hayvancılıkta antibiyotik kullanılmadığından böyle bir sorun da yaşanmaz.

Bir önceki yazımız olan Organik Böğürtlen Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde Organik böğürtlen yetiştiriciliği, organik gübre ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın