Organik Fındık Yetiştiriciliği

Organik Fındık Yetiştiriciliği

 usulüyle yapılan tarım’da, gerek üretici sayısı, gerek ekin alanı bakımından en çok üretimi yapılan ürünler fındık, üzüm ve incirdir.

Ülkemizde  üretimi Ordu, Samsun, Bolu ve Zonguldak’ta yapılmaktadır. Samsun  üretiminin %75′ini karşılayan ilimizdir (Ayrıca bu ilimiz  yumurta ihtiyacının %50′sini, Organik tavuk ihtiyacının ise %100′ünü karşılayan, organik tarımın en önemli merkezlerindendir).

Organik fındık tarımına geçiş dönemi 3 yıldır. Bu süre üretimin başlamasından, belgelendirilmesine kadar geçen süreyi ifade etmektedir. Organik çiftlik gübresi bulunamadığı durumlarda, yeşil gübreleme yapılabilmektedir. Fındık bahçeleri için yeşil gübre bitkileri; yulaf, fiğ ve yabani bezelye gibi bitkilerdir. Genel olarak budama zamanları sonbahar aylarıdır. Hasat zamanı ise tüm fındık çeşitleri için aynı olmayabilir.Bazı çeşitler erken, bazı çeşitler daha geç olgunlaşabilmektedir. Bu yüzden karışık çeşitlerle kurulu organik fındık bahçelerinde, hakim çeşidin olgunlaşmasıyla hasadının yapılması uygun bir adım olacaktır. Fındık tanelerinin kabuk içinde oynamaya başlaması, kabuklarının iyice kızarması, dolgun ve sağlam ürünleri taşıyan dalların sallandığında mahsulün 3/4′ünün dökülmesi fındığın hasat olgunluğuna geldiğini belirten göstergelerdir.

Daldan el ile toplamak ve aynı fındık bahçesi içinde bulunan çeşitleri birbirine karıştırmadan ayrı ayrı toplamak, uygun hasat şekilleri olacaktır. Harman yerine getirilen fındıklar 3-5 gün güneş altında kürek ve tırmıklarla her gün karıştırılarak kurutulur, zuruf makinesi aracılığıyla zuruflarınden ayrılır, vantilatörden geçirilerek toz- topraktan arındırılır ve çuvallara doldurulup, pazara götürülmek üzere hazır hale getirilir.

Bir önceki yazımız olan Organik Kayısı Üretimi başlıklı makalemizde organik kayısı ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın