Organik Ekmek

Organik Ekmek

Organik Ekmek

Organik ürün pazarı, daha sağlıklı, daha güvenli yaşamak, kimyasal madde kullanılmadan üretilmiş ürünle beslenmek isteyen insanlar sayesinden günden güne gelişmekte ve büyümektedir.

Organik ekmek, organik tarımın esaslarına göre yetiştirilip elde edilmiş tahılların, taş değirmenlerde öğütülmesiyle, su, tuz ve ekşi maya dışında herhangi bir katkısı maddesi kullanılmadan, uygun işleme ve pişirme teknikleriyle elde edilen ekmektir.

Organik ekmek bazı olumsuzluklara rağmen(düşük hacim, erken bayatlama gibi) kimyasal katkı maddeleri içermemesi ve tüketim kalitesi bakımından oldukça önemlidir.

Dünya nüfusunun hızla artması, teknolojik gelişmeler gibi etkenler insanları kısa zamanda fazla ürün anlayışına itmiştir.

Bu da kimyasal ilaçları olmazsa olmaz bir hale getirmiştir.

Ayrıca genleri değiştirilen bitkilerin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri, uzun vadede ne gibi tehlikelerle karşı karşıya olduğumuz henüz bilinmemektedir.

Tüm bunların ışığında beslenme ihtiyaçlarımızın karşılanmasında birinci derecede öneme sahip olan ekmeğin sağlıklı ve doğal olması gerektiği yadsınamaz bir gerçektir.

Bu sektörde artan bir tüketici talebi mevcuttur. Bilinçlenen insanlar artık sertifikalı organik tarım ürünlerinin marketlerde yerini alması gerekliliğini savunmaktadır.

Bu yüzden ilerleyen zamanlarda, organik tahılların ve ürünlerin satılacağı organik fırınların artacağı düşünülmektedir.

Yine süper marketlerin kendi markalı organik ekmek işine girecekleri beklenen gelişmelerdir.

Tüm insanlığın ortak gıdası olan ekmekte, katkı maddelerinin kullanılmaması, genetik modifikasyonun olmaması toksinlerden uzak olması, standart ve yönetmeliklere uygun bir şekilde üretilmesi şüphesiz ki organik ekmeği sofralarımızın vazgeçilmesi haline getirecek yeterli sebeplerdir.

Bir önceki yazımız olan Organik Pamuk Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde organik pamuk, organik pamuk yetiştiriciliği ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın