Organik Böğürtlen Yetiştiriciliği

Organik böğürtlen

Organik Böğürtlen Yetiştiriciliği

Ülkemiz için tam bir meyve cenneti diyebiliriz. Dünya üzerinde yetiştirilen, üretimi yapılan birçok meyve de ülkemizin güzel ve verimli topraklarında, bölgelerine göre uyumlu ikliminde çok çeşitli olarak yetiştirilebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de böğürtlendir.

Meyve olarak çok sevilen ve tüketilen böğürtlen aynı zamanda en çok reçeli yapılan meyvelerden biridir. Talebinin bu kadar yüksek olduğu bu meyvenin, organik tarımın yıldızının parladığı günümüzde organik olarak yetiştirilmemesi de düşünülemez tabi ki.

Organik tarım ürünleri hiçbir kimyasal madde kullanılmadan, tüm aşamaları kontrollü ve sertifikalı olarak elde edilen bir üretim şekli olduğundan, sağlığına dikkat eden insanlar tarafından oldukça tercih edilen ürünler. Bu bağlamda böğürtleni de organik olarak yemek isteyenler elbette olacaktır.

Organik Böğürtlen Yetiştiriciliği

Organik asitler, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin olan böğürtlen, insan sağlığına oldukça yararlıdır. Değişik iklim şartlarına kolay uyum sağlayan bu meyve,  sıcak iklim bölgelerini daha çok sever.

Toprak olarak pek seçici değildir fakat çoğu üründe olduğu gibi bunda da temiz, dinlendirilmiş bir toprak daha iyi sonuç elde etmemizi sağlayacaktır. Zaten organik yetiştiricilikte her şeye dikkat edildiğini göz önüne alırsak toprağın da organik madde ve mineraller bakımında kaliteli olması kaçınılmaz.

Çeşitli zorlu koşullara dayanıklı bir meyve olan böğürtlen, organik yetiştiriciliğe de çok iyi uyum sağlamasıyla ön plana çıkmaktadır.

Ekim yapılacak yer çevreden yani yerleşim yerinden yüksekte olmalı, daha önce o bölgeye herhangi bir ürün ekimi yapılmamış olmalı (kök kanseri riskine karşı) ve hastalık ve zararlıların kaynağını oluşturacak olan yakın yerlerdeki yabani böğürtlenler temizlenmelidir.

Ayrık otu gibi çok yıllık yabani otlar dikim öncesinde mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Çünkü bunlarla genellikle kimyasal ot öldürücüler kullanılmadan başa çıkılamaz. Dikime hazırlanacak yer genellikle bir yaz öncesinden hazırlanmalı, organik tarıma uygun bol çiftlik gübresiyle gübrelenmeli ve sürülmelidir.

Organik gübre kullanımında hiç bir sakınca yoktur. Dikim yapılacak fidanların hastalıksız ve sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Gerekli zamanlarda budama ihmal edilmemeli, toprağın bakımı, hastalık ve zararlılarla mücadele ihmal edilmemelidir.

Organik böğürtlen yetiştiriciliği tekniğine uygun yapılırsa ekonomik ömür 12-13 yıl kadar devam eder.

Oldukça hassas bir meyve türü olan böğürtlenin hasadı ve ambalajı çok dikkatli yapılmalıdır. Hasat için sabahın serin saatleri daha uygundur. Çabuk bozulan ve erken tüketilmesi gereken bir meyve olduğu için hemen soğuk hava depolarına taşınmalıdır.

Dondurma, pasta ve meyveli yoğurt ürünlerinin aranan maddesi olan böğürtlen, sağlığımız için de oldukça önemli yeri olan bir meyvedir.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Bir önceki yazımız olan Organik Tarımda Gübre Kullanımı başlıklı makalemizde organik gübre ve organik tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın