Dünyada Organik Tarım

Dünyada Organik Tarım

Dünya’da hızlı nüfus artışıyla birlikte ortaya çıkan tarım ürünlerindeki yetersizlik, bugüne kadar daha çok ürün anlayışıyla yürütülen kimyasal uygulamalarla aşılmaya çalışılmıştır. Fakat bu uygulamaların sağlığa olan zararları, insanları bilinçlenmeye ve doğal olarak da  tarıma yönlendirmiştir.

Aslında dünya üzerindeki en eski tarım şekli organik tarımdır. Gelişen teknolojiyle birlikte unutulmaya yüz tutan bu yönteme doğru, bilinçlenmeyle birlikte tekrar bir yöneliş söz konusudur.

1930′lu yıllarda kontrollü olarak  yapılmaya başlanmış, 1970′li yıllarda da ticari önemle değerlendirilmeye alınmıştır.1972′de Almanya ‘da Uluslararası Ekolojik Tarım Hareketleri Federasyonu’nun (IFAOM) kurulmasıyla düzenli hale getirilmiştir.

Organik tarım faaliyetleri her yıl azımsanmayacak oranda büyüme göstermektedir(%20-%30). Kıtalara göre organik tarım alanlarına bakıldığında 12,1 milyon ha alan ile Okyanusya ilk sırada yer almaktadır.8,2 milyon ha ile Avrupa ikinci sırayı alırken,Güney amerika üçüncülüktedir. 0,9 milyon ha ile Afrika son sıradadır.

Ülkelerin organik üretim alanlarına bakacak olursak en büyük on ülke;Avustralya,  Arjantin, Çin, ABD, Brezilya, İspanya, Hindistan, İtalya, Uruguay ve Almanyadır (2007 yılı verilerine göre).

Dünyada organik tarım alanlarının kullanımında, tarla bitkileri %45′lik bir oranla ilk sırada yer alırken, onu%34′lük bir oranla yem bitkileri izlemektedir. Sebze %5 oranına sahiptir. Çok yıllık türlere bakıldığında ise %25′le kahve ve zeytin lider durumdadırlar. Sert kabuklu türler de yine %25 lik bir orana sahiptirler.

Günümüzde 71 ülkede organik tarım yönetmeliği vardır. 21 ülkede ise taslak yönetmelik hazır durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarım Faaliyetleri başlıklı makalemizde organik tarım ve Organik Tarım Faaliyetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın